خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
جعبه جیر لوح
خرید سکه ساکر استارز
چطور پسر یا دختری را عاشق خود کنم
خرید گیفت کارت
لوله استیل
دانستني هايي درباره مو

بزرگترین وبلاگ مد های روز

دانستني هايي درباره مو


تحقيقات اخير محققان نشان داده است كه هشت نوع متفاوت مو در ميان مردم سراسر جهان وجود دارد كه اين هشت نوع بر حسب شكل مو و نازك و ضخيمي موها متفاوت است. ولي در كل مي‌توان انواع و اقسام موها را در سه دسته (صاف، مجعد و فر) تقسيم نمود.

ساختار مو همانند ناخن‌ها از جنس كراتين است و دليل تمامي تفاوت‌ها در شكل و رنگ آن، وراثت است...

روي پوست سر به طور طبيعي بين 100 تا 150 هزار پياز مو وجود دارد. اين پيازها چند ميلي‌متر پايين‌تر از سطح پوست درون حفره‌هايي قرار گرفته‌اند. موها به طور معمول ماهانه بين 0.7 تا دو سانتي‌متر رشد مي‌كنند. از ميان موها نيز موهاي صاف بيشترين و موهاي فر كمترين ميزان رشد را دارند. طول عمر يك موي مردانه بين دو تا چهار سال است در حالي كه طول عمر موهاي زنانه بين چهار تا هفت سال است.

اين امر ثابت مي‌كند كه يك مرد در مقايسه با يك زن در طول چهار سال نمي‌تواند موهاي بلندتري داشته باشد. به عبارت ديگر موي مرداني كه در ماه يك سانتي‌متر رشد مي‌كند و طول عمري دوساله دارد هرگز از 24 سانتي‌متر بلندتر نمي‌شود اما خانمي كه ماهانه موي او 1.5سانتي‌متر رشد مي‌كند و طول عمري هفت ساله دارد مي‌تواند تا يك متر و 26 سانتي‌متر رشد كند.

به گفته پزشكان هميشه 10 تا 15 درصد موهاي ما آماده ريزش هستند. آنها طي ماه‌ها رشد مي‌كنند، رشدشان متوقف مي‌شود و چند هفته مي‌ريزند و جاي آنها موهاي جديد شروع به رشد مي‌كند. در هنگام تولد روي هر سانتي‌متر مكعب از پوست سر يك نوزاد 1000 فوليكول مو وجود دارد اما از ميزان آن به مرور زمان كاسته مي‌شود تا آنكه به 500 عدد بين سن 30 تا 50 سالگي برسد. درون حفره‌اي كه پياز مو وجود دارد رگ‌هاي خوني نيز وجود دارد تا اكسيژن، مواد غذايي و كراتينوكيت را به سلول‌هاي سازننده كراتين برساند. در اين قسمت ملانوسيت‌ها هم قرار گرفته‌اند تا به مو رنگ بدهند. بالاتر از حفره پياز مو كه در لايه درم پوست قرار گرفته، در لايه اپيدرم غده‌هاي چربي واقع شده‌اند كه سبوم ترشح كرده و به اين ترتيب هم موها را روغن‌كاري مي‌كنند و هم از لايه اپيدرم در برابر ميكروب‌ها و آلودگي‌ها مراقبت مي‌كنند. تنها بخش‌هايي كه زير لايه اپيدرم قرار گرفته‌اند زنده‌اند و موهايي كه از اپيدرم مي‌گذرند در واقع مرده‌اند و شما مي‌توانيد به راحتي آنها را ببريد.

شكل مو (صاف، مجعد و فر) بستگي به شكل فوليكول يا حفره‌اي دارد كه پياز مو در آن قرار گرفته است. يك فوليكول گرد، صاف يا به شكل ويرگول سبب به وجود آمدن موهاي فر يا صاف‌تر مي‌شود.

شكل به تناسب محيط

شكل فوليكول مو و به طبع شكل و فرم مو امري وراثتي است. در حقيقت وقتي موي فر يا مجعد مي‌شود به اين دليل است كه ميزان كراتين ساخته شده در بخشي بيشتر و در بخشي كمتر بوده و به همين علت بخش بيشتر روي قسمت كمتر فشار آورده و آن را زخم مي‌كند.

برخي دانشمندان معتقدند به جز عوامل ژنتيكي و وراثتي، آب و هوا نيز در اين ميان نقش دارد.
به طور معمول افرادي كه در مناطق گرم زندگي مي‌كنند كه آفتاب تابش زيادي دارد، موهاي مجعد يا كاملا فري دارند. به طور مثال در آفريقا به دليل تابش زياد خورشيد مردم موهاي كاملا فري دارند كه به موازات پوست سر رشد مي‌كند و اجازه نمي‌دهد نور آفتاب به طور مستقيم به پوست سر بتابد و مغز را داغ كند. در عوض در مناطق سردسير مردم موهاي صافي دارند. اين نوع موها هوا را درون خود نگاه مي‌دارند و سبب گرم شدن پوست سر مي‌شوند.

هم‌اكنون پيشرفت تكنولوژي سبب شده شما بتوانيد موهايتان را به همان شكلي كه مي‌خواهيد صاف، مجعد يا فر درآوريد. البته توجه داشته باشيد كه تغيير دادن فرم مو گاهي سبب ريزش مو و افسوس دايمي شما خواهد شد.like
امتياز : 0 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 2 شهريور 1394ساعت 22:38 توسط melorin |